İçeriğe geç

Uyku Düzeninizi Sağlarken Hafızanızı Kuvvetlendiren Kulaklık

Kokoon uyku takip kulaklıkları girişiminin kurucu ortağı Tim Antos’la yapılan söyleşide, “Kickstarter kampanyası başlamadan önce üç gün uyuyamadım,” diyor. Böylesine bir ürünün tanıtımını yaparken o kadar uykusuz görünmesinin uyandırdığı ironi hissi üzerindeydi ama kendisini bu bakımdan eleştirmek haksızlık olurdu. Geliştirdikleri cihaz birkaç günde 100.000$ hedefini yerle yeksan edip şu anda 600.000$’ı bile geçti.

Kampanyayı başlatmadan önce ne tür beklentiler içinde bulunacağını bilemeyen bu ekip kendilerini her şeye yeterince hazırladıklarını söylüyor. Kurucu ortak Richard Hall, “Bir an evvel kampanyayı başlatmak ve insanların istediği bir şey olmaması halinde vaktimizi boşa harcamamak istiyorduk,” diyor. Bu yüzden kampanya süresini 60 güne uzatmaya karar vermişler. Şimdi hala bir ay daha süresi olan Kokoon ekibini genişletmek ve ürünü daha da ileri boyutlara taşımak için hazırlanıyor.

Şekerleme Yaparken Çalışın

Peki, bu üründen ne beklemeliyiz? Kokoon sıradışı ve altrernatif bir uyku takip cihazı gibi görünse de kullanıcılarına beklenmedik faydalar sağlayabilir. Geliştirme ekibi kulaklığın siz uyanıkken sağlayacağı faydaları artırmak için yeni yollar ararken diğer yandan da mucizevi bir şekilde siz uyurken hafızanızı kuvvetlendirmek için çalışıyorlar.

Kulaklığa yerleştirilen EEG sensörü beyin dalgalarını izliyor ve konsantrasyon seviyelerini doğru bir şekilde ölçebilirken bir yandan da uyku düzenine bakıyor. Kokoon kulaklığı gündüz örneğin işte çalışırken veya ders çalışırken taktığınızda ise cihaz dikkatinizin ne zamanlar dağıldığını anlıyor. Kooks aynı zamanda müzik yayını yapan şirketlerle de ortaklık yapmanın yollarını araştırıyor. Böylece, çalındığında beynin doğru bölgelerine uyarı verecek sesleri çalarak herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan size espresso tadında bir uyarı vermeyi planlıyor.

Eğer konsantre olmanıza yardım etmek için beyin aktivitesini kullanma fikri size heyecan verici geldiyse daha sonradan olacakları çok seveceksiniz. Geliştirme ekibi, uyku anında belirli zamanlarda bazı sesler çalarak hafızanızı kuvvetlendirmek için bazı yeni bilimsel araştırmaları yakından inceliyor.

Hall, hala emekleme aşamasında olduklarını belirterek, “Bu sadece bir araştırma olsa da beyin dalgaları en düşük noktaya ulaştığında bu ses çalınınca hafızanın güçlendiğini gösteriyor,” diyor. Öğrenciler, yeni bir dil öğrenenler ya da hafızası iyi olmayanlar için oldukça gelecek vaat eden bir gelişme bu.

Tüm bu özellikler Kokoon’un potansiyel geleceğinin bir parçası. Şimdilik ise amaç insanların daha iyi uyumasına yardımcı olmak ve uyku düzenleri yoksa nerelerde iyileştirmeler yapılabileceğini anlamak. EEG sayesinde Kokoon vücudumuzda uykunun tam olarak gerçekleştiği bölümü doğrudan izlemeyebiliyor. Sensörler siz uykuya daldığınızda müziğin sesini kısacak ve yeterince dinlenemiyorsanız beyaz gürültüye geçecek kadar akıllı. Hangi yöntemlerin ve seslerin sizin için daha etkili olduğunu öğrenmeye başlayacak.

Eğer yan yatarak uyuyorsanız kulağın üzerine gelen kulaklık takarak uyuma fikri pek çekici değil. Ancak, kendisi de yan yatarak uyuyan Antos kulaklığın tam da bu kişiler için tasarlandığını söylüyor. Nefes alan malzemeler, ergonomik kulaklık yastıkları ve yumuşacık kulak içi malzeme Kokoon’un olabildiğince rahat olmasını sağlıyor.

Kokoon’un bize gösterilen prototip aşamasındaki sürümü son sürüm olmasa da tasarımı tahminen önümüzdeki yıl piyasaya sürülürken kullanılacak olan tasarıma çok yakın.

Kategori:Productivity

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın