İçeriğe geç

Yatırım Yapmadan Önce Atmanız Gereken 5 Adım

Hedefiniz ne olursa olsun hazırlık başarının anahtarıdır. O yüzden, bir yatırımcıdan fon istemeden önce yatırım alma şansınızı artırmak için atmanız gereken bazı adımlar vardır. Ayrıca, bu adımlar girişiminizin başarılı olma şansını da artıracaktır. İşte bir girişime başlamadan önce atmanız gereken en önemli beş adım:

1. Bir Fikir Değil, Bir İş Planı Sunun

Yatırımcılar her gün zaten istemedikleri kadar fikir duyuyorlar. Bunlardan birçoğu müthiş fikirlermiş gibi görünse de uygulanabilir değil. Yatırımcının dikkatini çekmek için sadece iş planı da yeterli değildir. Sunduğunuz iş planında “ayakları” olan ölçülerin, ürünlerin veya hizmetlerin ve hatta yetenek altyapısı da dahil olmak üzere bu işi gerçekleştirecek kişilerin bir planlaması da olmalı. O zaman bile ne yaptığınızı bildiğinizi kanıtlamak durumundasınız. Yatırımcı aramaya başlamadan önce operasyonlarda biraz deneyim kazandığınızdan emin olun. Bu şekilde, şimdiye dek üstesinden geldiğiniz sorunları ve yön gösterici şemalar da dahil olmak üzere halihazırda geliştirmekte olduğunuz fırsatları yatırımcının gözünde canlandırmasını sağlayabilirsiniz. Yatırım talebinde bulunmadan önce bünyenizdeki ekstra deneyimler bu yatırımcıdan dönüş alma olasılığınızı artırır.

2. Nakit Akışını Gösterin

Elinizde çok bir şey olmasa da en azından yatırımcının ilgisini artıracak kadar para olduğunu gösterin. Sırf dükkanı açık tutmak için nakit mi arıyorsunuz, yoksa bu fonun gerçekten de büyüyen bir iş alanı için mi olduğunu bilmek isterler. Çoğu yatırımcı para yatırmadan para kazanılmayacağını bilir ama yatırdıkları paranın da faturalara ve kiralara kullanılmak yerine ürün sayısını artırmada veya bir hizmetin genişletilmesinde kullanıldığından emin olmak isterler ki yatırımın geri dönüşü olacağını bilsinler. Biraz nakit akışı göstermenin diğer nedeni de bazı yatırımcıların harika bir fikrinizin ve uygulanabilir bir iş modelinizin olduğunu ama hesap bakiyeniz “sıfır” olduğu için yatırıma ihtiyacınız duyduğunuzu düşünmelerini sağlamasıdır. Bu da demek oluyor ki para konusunu kullanarak sizi kendi yanında tutabilirler ve üzerinizde daha fazla kontrol sağlayabilirler. Bu tür bir pozisyonda olmak istemezsiniz. Bu durumda, finansal anlamda paniğe kapılmış gibi görünmeyin. Fon aramaya başlamadan önce elinizdeki az miktarda parayı azami düzeye çıkarmak için finansal yardım almadan işinizi nasıl olabildiğince büyütebileceğinize dair yaratıcı stratejiler kullanın. Bunu yapmak için mesela özsermaye hissesi uzmanı gibi teşvik bazında birini işe almayı da deneyebilirsiniz.

3. Neye İhtiyacınız Olduğunu ve Neyi İstediğinizi Bilin

Bir şeyi istemeden önce ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Donanım ve işçi gibi kaynaklar için sermaye mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse, sırf sermaye için yatırımcı arayacağına belki de zaten bu kaynaklara sahip olan ve kâr ortaklığı yapmayı kabul edebilecek bir ortak bulmalısınız. Hem sermaye getirecek hem de akıl hocası veya iş bağlayan bir yatırımcı mı arıyorsunuz? Yatırımcının yaptığınız işin içine ne ölçüde dahil olmasını istiyorsunuz? Söz konusu kendi paraları olduğu için büyük olasılıkla konu üzerinde biraz söz sahibi olmak isteyeceklerdir. Yatırımcı aramadan önce yatırımcının sınırlarını önceden belirleyin ki bu iş ilişkisi konusunda içiniz rahat olsun. Yatırımcı aramadan önce bu soruları sorup cevaplarını bilmek çok önemlidir çünkü yatırımcının sizin ihtiyaç duyduğunuz şeylerle birleşmesini ve başarılı olma şansınızın artmasını sağlayacaktır.

4. Dersinize İyi Çalışın

Yatırımcıdan ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu çözdükten sonra artık ne türde bir yatırımcı aradığınızın ve bu yatırımcıların kimler olduğunun ilk araştırmalarını yapma zamanı gelmiştir. Şundan emin olabilirsiniz ki potansiyel yatırımcılar da internet siteniz, sosyal medya platformları ve ticari yayınlar aracılığıyla sizi arıyor olacak. O yüzden, düzgün bir araştırma yaptığınızdan emin olun. Fon için yatırımcılara gitmeden önce daha fazla şey öğrenmek ve hatta yatırımcılarla etkileşime geçmek için yatırımcı seminerleri, konferanslar ve ağ oluşturma etkinliklerine katılın. Potansiyel yatırımcılarınızı araştırmak için zaman ayırmak sermaye artırımında nelerin etkili olduğunu ve mevcut ne tür yatırımcılar olduğunu anlamanıza yardım eder. Bu yöntemle, kiminle ortak olmak istediğinizi, kimlerin sizin iş alanınızla ilgilendiğini, başarmak istediğiniz şeyi ne derece anlayabildiklerini ve yatırımcı ilişkilerinin nasıl yürüdüğünü daha derinlemesine anlayabileceksiniz.

5. Strateji ve Vizyon Geliştirin

Yukarıdaki ipuçları “şimdi” üzerine odaklanmış olsa da potansiyel yatırımcılarla geleceği de detaylı bir şekilde tartışmak durumundasınız. Bu da şirketin genel vizyonunun yanı sıra birinci, ikinci yıllar ve sonrası için tanımlamış olabileceğiniz iş planındaki stratejik iş hedefleriniz için formül oluşturmak anlamına geliyor. Örneğin, şirketi tek başınıza mı büyütüp genişletmeye devam edeceksiniz? Yeni ürünler ve hizmetler için stratejik ortaklar arayacak mısınız? Çıkış stratejiniz nedir? Bunları önceden düşünmeniz gerekiyor çünkü girişiminizi nasıl başlatıp geliştireceğinizin arkasındaki itici güç bunlardır. Bunlar şirketinizin ana şablonunu oluşturur. Kendiniz mimar ve ekibinizle yatırımcıları da projenin arkasındaki inşa ekibi ve banka gibi düşünebilirsiniz.

Bu beş ipucu iş planınızla yapmak istediğiniz şeyleri netleştirir ve somutlaştırır. Ayrıca, sermaye için gideceğiniz yatırımcı tipini tanımlamak için size yol gösterir.

Kategori:Entrepreneurship

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın