İçeriğe geç

Rusya ve Çin Kriptolu Snowden Dosyalarını Açtı!

Sunday Times’ın haberine göre ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı muhbiri Edward Snowden’in elindeki kriptolu dosyalara Rus ve Çin hükümetleri tarafından erişim sağlandı. Sonuç olarak Birleşik Krallık yönetimi MI6 ajanlarını güvenlik nedeniyle her iki ülkeden çekti.

Sunday Times’a konuşan kaynaklar ise açığa çıkan bilgiler sayesinde Britanya Gizli Servisi’nin üyeleri ve kullandıkları bazı teknikler ve yöntemler belirlenebilir. Habere göre casuslardan zarar gören olduğuna dair kanıt bulunmamakta.

Britanya yönetimi iddialar üzerine resmi bir yorum yapmazken haberde anonim kaynaklardan birinin şunları söylediği bildirilmekte:

Snowden tahmin bile edilemez bir hasar yarattı. Bazı durumlarda ajansların devreye girmesi ve açığa çıkıp öldürülmelerinin önüne geçmek için bazı ajanlarını görevden alması gerekti.

2013 yılında eski CIA ve NSA casusu Edward Snowden hakkında haberler patlak vermişti. Gazetecilere yaptığı çok sayıda haber sızdırmada ABD yönetiminin veri toplama ve gözetleme uygulamaları hakkında bilgi vermişti. O zamandan beri Snowden’i bir insan hakları kahramanı olarak gören geniş çaplı reformlar teklif edilmişti.

Snowden yaptığı ifşaattan sonra tutuklamak için kendisini arayan ABD yetkililerince Hong Kong’a ve sonrasında Moskova’ya kaçmak zorunda bırakılmıştı. Tam da bu süre zarfında Rus ve Çin yönetimlerinin Snowden’in çok gizli dosyalarının önbelleğinin bulunduğu kısmın şifresini çözdüğüne inanılıyor.

Muhbir şu anda Rusya’da bilinmeyen bir yerde yalıyor ve Avrupa Birliği’ne ilticanın yollarını arıyor. Hakkında 30 yıl hapis cezası alabileceği Casusluk Kanunu’nun ihlali ve devlet malını çalma suçlamaları bulunmakta.

Kategori:Security

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın