İçeriğe geç

Robot Güvenlik Suçu Önlemeye Yardımcı Olabilir mi?

Alışveriş merkezler, stadyumlar ve üniversite kampüsleri yakında suçla savaşmaya yardımcı olan yeni bir araca sahip olabilirler. Knightscope şirketi gezici robotların suçu tahmin edebileceğini ve önleyebileceğini, hedeflerini de robot güvenliklerin olduğu alanlarda suç yarı yarıya düşürmek olduğunu söylüyor.

William Santana Li Kightscope’da yönetici şeflerden birisidir. Kendisi bu robot güvenlik görevlilerinin dünyayı değiştirecek olduğunu söylüyor.

“Gezegenimiz üzerinde 7 milyar insan var. Hızlı bir şekilde 9 milyar olacak. Kolluk görevleri için yeri kadar cihaza sahip değiliz. “

Mr. Li şiretlerinin otomatik veri tarayıcısı kolluk kuvvetlerinin gözü ve kulağı olacağını belirtti.

“Bunun makineler ve insanlar ile birlikte olmasını istiyoruz. Makinelere monoton hesaplama gerektiren ağır ve bazen tehlikeli işleri yaptıralım ve insanlar her zaman olduğunu gibi stratejik karar alıcı olarak çalışsınlar.

Robotlar 1.5 metre uzunluğunda 136 kilogram ağırlığındadır. Silah taşımazlar fakat gündüz ve gece görüşlü 360 derece dönebilen kameralara sahipler. Ayrıca kimyasal ve biyolojik silahları algılayabilirler.

Eugene Volokh California üniversitesinde hukuk profesörüdür. Eugene Volokh, makinelerin doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini söylüyor. Bazı insanlar kendi gizlilikleri hakkında kaygıya düşebilirler, özellikle video kayıt bağlantıları ile alakalı olarak. Bazı insanlar bu kayıtların internet üzerinde gözükmesi hakkında endişe duyabilir. Profesör Volokh son olarak, hükumetin bu tarz gözetim videolarına karşı nasıl davranacağını görmek çok enteresan olacak şeklinde konuştu.
William Santana Li ellerinde Amerika’da bu robotlar için bekleyen uzun bir liste olduğunu. En az 25 farklı ülkenin robot güvenlikler ile ilgilendiğini söyledi.

Kategori:Security

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın