İçeriğe geç

Özgeçmişinizi İş İlanındaki Özelliklere Göre Ayarlamanın Püf Noktaları

Bildiğiniz üzere özgeçmişinizi her iş başvurusu için özelleştirmeniz gerekiyor. Fakat bazen iş verenlere aradığı şeyleri sunmak çok da kolay olmuyor. Örneğin, iş ilanında aranan niteliklerde “azimli” ve “çalışmayı seven” özellikleri istensin. Özgeçmişinizi bu ilana göre nasıl düzenleyeceksiniz? “Azimli ve çalışmayı seven biriyim” demeden “Merhaba, aradığınız kişi benim!” mi diyeceksiniz?

İşte size kısa bir cevap: Bu özelliklere sahip olduğunuzu kanıtlamak için ilgili yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi kullanın. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bir Ekip Arkadaşı Arıyorlarsa

Diğer insanlarla başarılı bir şekilde çalıştığınız süreleri yazın. Bazı insanlar ekip arkadaşı olmakla bir ekibe liderlik etmeyi karıştırıyorlar. Bu hataya düşmeyin. Karşılıklı etkileşimle yönetici-çalışan etkileşimi birbirinden farklıdır. Böyle bir ilan için ekip arkadaşı olduğunuzu gösteren örnekler kullandığınızdan emin olun. Ekip lideri olduğunuzu gösteren örnekleriyse liderlik deneyimi arayan ilanlara saklayın.

Örneğin:

 • Tasarım ekibindeki arkadaşlarıyla işbirliği yaparak eposta tıklanmasının %20 artırılması
 • 6 iş arkadaşıyla işbirliği yaparak 200 kişilik iş gezisi organizasyonu
 • Eşli programlama tekniği kullanarak kodlama doğruluğunun %15 artırılması

Anahtar Kelimeler: Birlikte çalışmak, işbirliği yapmak, ortaklık yapmak, katılmak, birleşmek, bir araya gelmek, katkıda bulunmak, iletişim geliştirmek.

Bir Lider Arıyorlarsa

İşte burada motive etme, öğretme ve ilham verme yeteneğinizi sergileyebilirsiniz. Birazdan göreceğiniz gibi, liderlik yeteneklerinizi giriş seviyesinde bir pozisyonda bile gösterebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ister seminere liderlik etmek, ister gerçekten bir ekibi yönetmek olsun yöneldiğiniz alanla ilgili deneyimlerinizden örnekler vermek.

Örneğin:

 • Analiz departmanına 5 yeni çalışanın yerleştirmesi, eğitilmesi ve denetlenmesi
 • 60 çalışanlı bir şirkete etkili iletişim üzerine sunum yapılması
 • 3 halkla ilişkiler stajyerine danışmanlık yapılması ve stajyerler okullarına döndükten sonra da onlarla görüşmeye devam edilmesi
 • Yeni bir zaman yönetim yazılım sisteminin kullanıma sunulması ve 10 çalışana yazılımın kullanılmasının öğretilmesi
 • 4 adet direkt raporun denetlenmesi

Anahtar Kelimeler: Kolaylaştırmak, yönetmek, denetlemek, öğretmek, direkt, görevlendirmek, aracılık etmek, işe almak, tavsiyede bulunmak, idare etmek, hafifletmek, anlatmak, yönlendirmek, danışmanlık yapmak, koçluk yapmak, hakemlik etmek, ilişki kurmak, koordine etmek, ilham vermek, etkilemek.

Yoğun İş Temposunda Çalışmayı Seven Birini Arıyorlarsa

İşte şimdi birden fazla işi aynı anda yaptığınız zamanlarda yaşadıklarınızı ortaya çıkarmanın tam zamanı. (Zaten her gününüz böyle geçmiyor muydu?) İstenilen zamanda birden fazla sorumluluğu yerine getirebildiğinizi göstererek işe alım müdürüne işiniz başınızdan aşkın olduğu zamanlarda bile sakin ve etkin kalabileceğinizi hissettirmelisiniz.

Örneğin:

 • Eşzamanlı olarak 3 farklı çalışan bağlılığı programı planlayıp uygulayarak raporlanan çalışan memnuniyetinde %20 artış sağlanması
 • Mağaza içi müşterilere yardım ederken ve temizlikle ilgilenirken günde 40+ telefona cevap verilmesi
 • Ödeme anlaşmazlıklarını araştırıp çözüm üretirken her hafta 20+ müşteri sorununun belirlenip çözülmesi

Anahtar Kelimeler: Öncelik vermek, hızlandırmak, organize etmek, yönetmek, aynı anda birden fazla iş yapmak, dinamik çevre, yüksek hacim.

İnsanlarla İletişimde Güçlü Birini Arıyorlarsa

Yazıcı veya konuşmacı olarak rolünüzü konuşmanın tam da yeri. Genel olarak, gerçek iş tanımına uyan iletişim aracınızı kullanın. Eğer sürekli konuşmaya dayalı iletişim içerisinde olacağınız insan kaynakları departmanına başvuruyorsanız, diğer çalışanlar, müşteriler veya yönetimle konuşmanızı gösteren sorumluluklarınızı öne çıkarın. Öte yandan, eğer halkla ilişkiler departmanına başvuruyorsanız, eposta ve telefon üzerinden iletişim yeteneğinizi öne çıkarmak isteyebilirsiniz.

Örneğin:

 • Günde ortalama 50 müşteriyle iletişimde olup onların sorularına sıcak, dostane bir tutum ve gayretle cevap vererek müşteri deneyimini geliştirme
 • 4 yeni müşteriyle işbirliği görüşmesi yaparak şirketin gelişmekte olan pazarda güçlü bir yer edinmesini sağlama
 • Yurtdışı sözleşmeli çalışanların işe alım süreçleriyle ilgili her yıl ortalama 500 çalışanı eğitmek için kullanılan 100 sayfalık dokümanın yeniden yazılması
 • Her hafta 15 dakikalık konuşmalar yaparak 10 kişilik satış ekibini odaklama ve motive etme

Anahtar Kelimeler: Oluşturmak, yazmak, sunmak, konuşmak, mülakat yapmak, lobi, ikna etmek, görüşmek, fikir alış verişinde bulunmak, açıklamak, söylemek.

Analitik ya da Nitelikli Düşünen Birini Arıyorlarsa

Mantıklı kararlar verdiğiniz veya verilerle çalıştığınız zamanları anlatın. Yaptığınız iş çok fazla rakam içermiyorsa endişelenmeyin.

Örneğin:

 • Haftalık ödeme kayıtlarını girip gözden geçirerek ve ödeme anlaşmazlıklarını inceleyerek şirketin 10.000$ zarardan kurtarılması
 • Pazar içi gelir tahminini karşılamak için ana yatırımlara öncelik vererek ticari etkinliklerde 500.000$ bütçenin geliştirilmesi ve yönetilmesi
 • A/B testi tasarlayıp uygulayarak kullanıcı bağlılığını %40 artırma

Yaratıcı Birini Arıyorlarsa

Özellikle kendiniz geliştirdiğiniz projeler ve fikirlerden bahsetmelisiniz. Eğer örnek bulmakta zorlanıyorsanız, “yaratıcı” kelimesinin anlamını genişletmek isteyebilirsiniz. Çoğu iş için bu kelime “iddia” demek değildir. Beklenmedik bir çözüm bulmak demektir. Her işin kendine özgü zorlukları olduğu için en azından bir seferlik “yaratıcı kazanımınızın” olması kuvvetle muhtemeldir.

Örneğin:

 • “Green Living” düşeyi önererek sitede geçirilen ortalama sürenin iki katına çıkarılması ve şirketin çevreye duyarlı marka ortaklıkları kurmasının sağlanması
 • E-kitap açılış sayfası oluşturarak şirketin 1.000 tane potansiyel müşteriden eposta almasının sağlanması
 • Bölgesel perakende mağazaları için yeni pazarlama çözümü tasarlayarak ve uygulayarak %5 gelir artışı sağlanması

Anahtar Kelimeler: Sunmak, başlatmak, çözmek, yaratmak, uygulamak, tasarlamak, öncülük etmek, tanıtmak, yenilik yapmak.

Enerjik Birini Arıyorlarsa

Kendi kendinize aktif ve başarılı bir şekilde çalıştığınız zamanları vurgulayın. “İstekli,” “kararlı”, “tutkulu” veya “bağımsız” çalışanlar arayan şirketler genelde yakından idare edilmeye ihtiyaç duymayan ve en azından kendisinden istenileni yapabilen kişileri isterler.

Örneğin:

 • Şirket içi iletişimi ve ekip çalışmasını geliştirerek mağaza çalışanları için Facebook sayfası oluşturma
 • Siparişleri gecikecek olan müşterilere aktif bir şekilde ulaşarak sipariş iptallerinin %20 azaltılması
 • Şirketin Başarılı Çalışan ekibine gönüllü katılım; çalışanlar için bağımsız olarak 6 kere üç aylık etkinlik planlaması yapılması

Anahtar Kelimeler: Bağımsız olarak, tahmin etmek, belirlemek/çözmek, sunmak, gönüllü katılım.

Bir dahaki sefere bir iş ilanını okuyup, “Bu pozisyon tam bana göre,” diye düşündüğünüzde bunu kanıtlamak için ilgili deneyimleri ve anahtar kelimeleri kullanın. İşe alım müdürlerinin özgeçmişteki noktaları zaten bağlayacağını düşünen adaylardan bir adım önde ve işi almaya bir adım daha yakın olacaksınız.


The Muse

Kategori:Career

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın