İçeriğe geç

Öğretmenler İçin PowerPoint Kullanma Kılavuzu

Farklı insanlar farklı şekilde öğrenir. Bu hep böyleydi ama öğretmenlerin farklı sınıflarda farklı eğitim metotları uygulamalarını kolaylaştıran araçlara erişim sağlaması ancak son yıllarda mümkün olmuştur. PowerPoint ise bu kadar çok sayıda aracın tek bir yerde toplamasına imkan sağlıyor. Tek bir derste konuşmayı, metni, resimleri, videoları ve sesleri bir araya getirebilirsiniz.

PowerPoint’in Sınıfta Kullanımı Üzerine İpuçları

Sunumlarla öğrencilerinizin dikkatini çekmek istiyorsanız PowerPoint bunu gerçekleştirmeniz için birçok fırsat sunuyor.

1. Farklı tipte medya kullanın.

Bu özellik PowerPoint’in büyük kolaylıklarından biri. Öyleyse neden kullanmayasınız? Her fırsatta alakalı resimler, videolar ve ses dosyaları kullanın. Tüm bu unsurlar öğrencilerin dikkatini size ve anlatılanlara çekmeyi kolaylaştıracaktır. Ders boyunca dikkatiniz dağılmadan durmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ders boyunca öğrencilerin dikkatini çekmek için kullanacağınız silah bu olsun.

2. Sınıf içi etkileşim için fırsatlar sunun.

Sunumlarınızın sadece öğrencilerinize karşı konuşmanızdan ibaret olmadığından emin olun. Öğrencilerin cevaplamasını isteyeceğiniz bazı slaytlar ya da tamamlamalarını ve katılım sağlamalarını gerektiren aktiviteler ekleyin. Sadece pasif eğitim metodunu kullanmayın. PowerPoint sunumuyla daha aktif öğrenmeyi teşvik edin.

3. Yeni teknikler deneyin.

Sınıfınızın sevdiği şeyleri deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye açık olun. Farklı tipte videolara ve aktivitelere nasıl tepki verdiklerine dikkat edin. Öğrendiklerinizi kullanarak PowerPoint sunumlarınızı giderek daha etkin hale getirebilirsiniz.

4. Bazen öğrencilerinizin direksiyona geçmesine izin verin.

PowerPoint’le çalışmak öğrencileriniz için müthiş bir edinim olacak. Farklı türde medyayı bir araya getirebilmek öğrencilerinizin yaratıcılığını artıracak ve sınıf önünde konuşmak da hayatta her insanın ihtiyaç duyduğu iletişim becerilerinin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır.

5. Sunumunuza biraz kişilik kazandırın.

Kitaplardaki salt bilgilere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Sunumunuza biraz espri katın ya da öğrencilerinizin dikkatini muhafaza etmek için ara sıra sevimli hayvan resmi veya videosu koyun. Öğrenciler derste eğlediği zaman daha fazla şey öğrenecektir.

PowerPoint Kullanırken Yapmamanız Gerekenler

Elbette herkes PowerPoint’i sevmez. Sıkıcı toplantılar ve acı veren sunumlar nedeniyle son zamanlarda biraz adı çıkmıştır. Fakat bunun PowerPoint’in kendisiyle bir ilgisi yoktur. Asıl sorun onu kullanamayanlardadır. İşte sizin sunumlarınızın da bu adı çıkan kesime dahil olmaması için aklınızda tutmanız gereken birkaç ipucu:

  • Slaytlarınızı sadece sınıfta anlatmak istediğiniz şeylerle salt metin olarak doldurmayın.
  • Sunumunuzu gözden geçirmeyi unutmayın. Dersin ortasındayken bir şeyleri eksik ya da yanlış yaptığınızı görmek istemezsiniz.
  • Resimleri veya renkleri haddinden fazla kullanmayın. Sunumunuzun çirkin görünmesini istemezsiniz.
  • Öğrencilerinizin okumakta zorlanacağı yazı tipleri kullanmayın.

Sınıfta Sunum Yapma Araçları

Buraya kadar sunum hazırlayabileceğiniz tek araç Microsot PowerPoint’miş gibi konuştuk ama benzer sonuçlar elde edebileceğiniz başka seçenekler de mevcut. Bu aletlerden bazıları PowerPoint’ten azami derecede faydalanmanızı sağlarken diğerleri de bir alternatif olarak karşınıza çıkabilir.

Glogster

Glogster de tıpkı PowerPoint gibi metin, grafik, ses, video ve sayfa bağlantısı da dahil olmak üzere çok sayıda farklı multimedya unsurunu karıştırmanızı sağlıyor. İkisi arasındaki temel fark ise Glogster sunumlarının postere benzemesidir. Glogster’de çok sayıda farklı slayt arasında gezinmekten ziyade çok sayıda ders ve medyayı tek bir sayfaya koyabilirsiniz.

Kendi sunumunuzu hazırlarken yararlanabileceğiniz çok sayıda hazır şablonu ve içeriği bulabilirsiniz. Gloster 39$’dan başlıyor ve iPad uygulaması olarak indirmeye hazır.

Prezi

Prezi’yle hazırlanan sunumlar PowerPoint’le hazırlananlara çok benziyor. Aralarındaki tek fark Prezi’de yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi ekstra hareketler katabiliyor olmanız. Aylık 4,92$ fiyatla Edu Pro sürümünün yanı sıra eğitimciler için ücretsiz sürümü de mevcut.

PhotoPeach

PhotoPeach, öğrencilerinin sunumlarla daha çok iç içe olmasını isteyen öğretmenler için faydalı bir araç olabilir. Site üzerinden herkes ücretsiz olarak üye olabilir ama öğretmenler için asıl faydalı şeylere erişim için Class Premium hesabınızın olması gerekiyor. Class Premium’la hem tüm öğrenci hesapları üzerinde bir tür merkezi kontrol sahibi olursunuz hem de uygun şekilde sunum takibi, izlemesi ve paylaşımı yapabilirsiniz. Class  Premium hesabı aylık 9$’dan başlıyor.

Slideshare[dot]net

Slideshare[dot]net sizin ve öğrencilerinizin herkese veya sadece istenen kişilere açık olarak sunum paylaşmanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır. Eğer sunumların velilere ve diğer eğitimcilere açık olmasını istiyorsanız ya da öğrencilere birbirlerinin çalışmalarına yorum yapmaları için bir alan yaratmak istiyorsanız Slideshare[dot]net tüm bu isteklerinizi ücretsiz olarak karşılıyor.

Sonuç Olarak

Sunumlar öğrenciler için işkence de olabilir, eğlence ve eğitim kaynağı da. Öğrencilerinizin derse katılımını artırmak için derslerinize ve sunumlarınıza lezzet katmak adına gerekli araçlar elinizin altında. Gereken tek şey biraz yaratıcılık ve gözlem. Bol şans!

Kategori:Productivity

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın