İçeriğe geç

NASA, Mars’a Giden İlk İnsanları Nereye İndireceğini Size Soruyor

Tüm bilimsel ve uzay uçuşu topluluklarına açık çağrıda bulunan NASA, insanları Mars’ta nereye indireceği konusunda önerileri önümüzdeki Ekim’de Houston’da yapacağı “Landing Site/Exploration Zone Workshop for Human Missions to the Surface of Mars” (“Mars’a Yapılacak İnsanlı Yolculuk İçin İniş Bölgesi/Keşif Alanı Konferansı”) adlı konferansta dinleyecek. NASA öneri topladığı bu tip etkinliklere zaman zaman ev sahipliği yapıyor. 2020’de yapılması planlanan Mars gezisi için ikinci bir etkinlik de bu yaz düzenlenecek.

İniş Bölgesinin Özellikleri Neler Olmalı?

Bu çağrıda NASA’nın iniş bölgesi veya “keşif alanı” için kriterler de açıklandı. İdeal keşif alanının çoklu “ilgi alanları” içermesi gerekiyor. Bahsi geçen bu alanlar ise bilimsel araştırma veya insanların varlığını sürdürebileceği kaynaklar bakımından zengin olan ve insanların iniş yerinden en fazla 100 kilometre (yaklaşık 60 mil) uzakta olan bir yer olmalı.

Proje Ne Aşamada?

NASA bu etkinlikten edindiği önerileri Mars için mühendislik ve destek sistemleri geliştirmede kullanacak ve potansiyel bölgeleri daha detaylı araştırmak için buralara (2020 gezgini veya halihazırda Mars’ın yörüngesinde olan uzay aracı gibi) robotik araçlar gönderebilecek.

Mars’a insanlı yolculuk yapılabilse bile en az 2030’lara kadar yapılamayabilir. Mars’taki zamanla insan vücudunu etkileyecek aşırı sıcaklıklar, radyasyon ve kum fırtınaları gibi sert koşullarla ilgili geçerli endişeler var. Ayrıca, NASA şu anda bizi Mars’a götürecek uzay aracını test etse ve aracı fırlatmak için devasa roket inşa etse de bütçe sorunları ve bölünmüş devlet desteği daima tehdit olarak varlığını sürdürüyor. Tüm bu sorunlar karşımızda dururken iniş bölgesi seçmek muhtemelen bu süreçteki en kolay adımdır.


NASA

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın