İçeriğe geç

NASA Jüpiter’in Uydusu Europa’ya Gidiyor

Jüpiter’in uydusu Europa sürekli yer değiştiren kalın bir buz tabakasıyla örtülüdür ve bu durum da buz tabakasının derin ve sıcak okyanus üzerinde yüzdüğünü göstermektedir. Bilim adamları Dünya dışında yaşamın gelişebileceği en muhtemel yer olarak uzun zamandır burayı gösteriyorlardı. Şimdi de bunca zaman sonra NASA, Europa’ya ilk uçuşun geliştirme aşamasına girdiğini onayladı.

Bugün, 2020’de yapılacak uçuşun geliştirme aşamasının ilk günü. Europa’nın okyanusları Dünya’nınkilerin iki katı büyüklüğünde olabilir ve bilim adamları Europa’nın denizlerinin kayalık zemine sahip olabileceğini ve hatta Jüpiter’in çekim gücü nedeniyle dalgalar yaratabileceğini söylüyorlar. NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü yöneticisi John Grunsfeld basın toplantısında şunu söyledi:

Bugün, Dünya dışında yaşam izleri arama serüvenimizde konseptten misyona doğru heyecan verici bir adım atmaktayız. Europa gözlemleri son yirmi yılda bize cezbedici ipuçları sundu ve artık insanoğlunun en büyük sorularından birine cevap aramanın vakti geldi.

Göründüğü gibi bu misyon açıkça bir yaşam arama misyonudur. Henüz Europa’ya gidecek olan henüz isimlendirilmemiş uzay aracının üretimini ise farklı laboratuvarlardan gereksinimlerini karşılayacak olan JPL üstlenecek.

Europa’da yaşam bulamasak bile keşfedilecek birkaç sulu yer daha var. Bunlardan en kayda değer olanıysa Satürn’ün uzaya geniş çaplı su püskürten uydusu Enceladus’tur. Su püskürtmesi de kabuğunun altında okyanuslar olabileceğinin ipucunu veriyor.

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın