İçeriğe geç

NASA Artık Nükleer Bomba Kullanabilir

2013 yılında yaklaşık 18 metre genişliğinde bir meteor Rusya üzerinde patladı. Kimse böyle bir meteorun geldiğini görememişti. Chelyabinsk meteoru gezegenler arası standartlara göre biraz küçüktü ama çarpma nedeniyle yaklaşık 1.500 kişi yaralandı ve 7.000 bina hasar gördü. Peki, daha büyük bir meteor Dünya’ya çarpsaydı kendimizi savunabilir miydik? Kısa ve öz bir cevap vermek gerekirse bilim adamları bundan emin değil. Ortaya atılan önerilerden biriyse 90’lı yılların filmlerini aratmayacak cinsten: nükleer bomba kullanmak.

The New York Times’ın haberine göre, NASA meteor felaketini önlemek için Enerji Bakanlığı’na bağlı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi’yle bir anlaşma yapmış. Bu departman nükleer bilimin askeri açıdan uygulanmasıyla ulusal güvenliği artırmadan sorumlu olan bölümdür.

Her iki kurum da kuyruklu yıldızların, asteroitlerin ve meteorların yörüngelerinden saptırılması için nükleer bomba kullanımını bağımsız olarak araştıran kurumlardır. Bu yeni anlaşma sayesinde roket uzmanları ve nükleer bilim uzmanlarının bilgilerini tek yerde toplamaları kolaylaşacaktır. Asıl plan ise potansiyel tehlikeleri karakterize etmek ve bunları kısa sürece yörüngelerinden saptırmanın yollarını bulmaktır.

Asıl ilgi alanı ise orta ebatlı asteroitler ve 50 ila 150 metre çapındaki kuyruklu yıldızlardır. Dinozorları bile yeryüzünden silen bu büyük kütlelerin haritası gayet başarılı bir şekilde çıkarılmakla birlikte bunlardan hiçbiri öngörülebilir bir gelecekte Dünya için bir tehdit oluşturmuyor. Öte yandan, küçük kayalar da yıkıcı hasarlara neden olmuyor.

Bilgisayar simülasyonlarına göre orta ebatlı bir uzay kayasını başarılı bir şekilde patlatabiliyoruz. Ancak, patlama sonucunda ortaya çıkan küçük kaya parçaları durumu daha da kötüye sokabilir. Bu durum ise patlamanın Dünya’nın ne kadar uzağında gerçekleştiğine bağlıdır. Asıl çözüm ise asteroidi küçük parçalara ayırmak yerine bomba marifetiyle bu kütlenin yörüngesini değiştirme olabilir.

Diğer (nükleer olmayan) çözüm öneriler ise yerçekimi gücünü kullanmak, Dünya’ya Yakın Cismin bazı kısımlarını “eritmek” için güneş ışığını kullanmak ve Dünya’ya yaklaşan nesnenin yörüngesini değiştirmek için lazer veya yüksek hızlı uzay aracı kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, 2007 yılında yapılan bir NASA araştırmasına göre uzay kütlelerini yok etmek için kullanılabilecek en iyi silah nükleer çözümlerdir.

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın