İçeriğe geç

Magic Leap Uygulamalar, Oyunlar ve Filmler için Bir Geliştirme Platformunu Piyasaya Sürüyor

Ancak ne üzerinde çalıştığını hala tam olarak bilmiyoruz.

Zenginleştirilmiş gerçeklik mucidi Magic Leap teknolojisi üzerinde üçüncü taraf kod yazarlarının ürün inşa etmesi için bir geliştirici platformunu piyasaya sürüyor. CEO Rony Abovitz bu haftanın başlarında MIT Technology Review’in EmTech Digital Konferansı’nda SDK adı verilen bir yazılım geliştirme kitinin çok yakında piyasaya çıkacağını açıkladı.

Ekim’de kayda değer bir kaynak yaratma sonrasında geniş kitlelerin dikkatini çeken firmanın ileriye doğru bir önemli adımı daha var. Google ve Qualcomm, Magic Leap’in potansiyeline toplamda yarım milyar dolardan fazla yatırım yapmaya istekli olan firmalardan iki tanesiydi.

Mart ayında yayımlanan bir video Magic Leap’in hızla büyüyen zenginleştirilmiş gerçeklik alanına sundukları hakkında spekülasyonları ayyuka çıkardı. Zenginleştirilmiş gerçeklik, etrafınızdaki fiziksel dünyanın dışındaki diğer âlemde 360 derece görüş alanı oluşturan sanal gerçeklikten farklı olarak gerçek dünya görüşünün üzerine dijital eklemeler yapmaktadır.

Magic Leap’in kaynak yaratma çabaları ve sonrasındaki video çok sayıda soruyu da beraberinde getirdi ve o zamandan beri pek azının cevabını aldık: Kesin olarak bildiğimiz tek şey zenginleştirilmiş gerçeklik içerdiğiydi ama teknolojinin ve ilgili donanımların kapsamı hakkındaki detaylar hala netleşmemiş durumda.

Abovitz, Reddit AMA’de gelişim aşamasındaki sistemin “derin” ve “müthiş” bir deneyim yarattığını söyleyerek (ve aynı zamanda Microsoft HoloLens’e biraz gölge düşürerek) şirketinin çabaları hakkında küçük ipuçları vermişti.

Geliştiriciler, Toplantı

Magic Leap’in yeni açılan Geliştiriciler sayfası ilgilenenleri online bir form üzerinden düşüncelerini kaydetmeye davet ediyor. Yeni SDK hem geliştiriciler için popüler kaynaklar olan hem de Magic Leap’in gittiği yönü belki de işaret eden Unreal ve Unity oyun motorlarıyla uyumlu olacak.

İşte şirketin geliştiricileri heyecanlandırışı:

Dynamic Digitized Lightfield Signal’imizi kullanarak gerçek nesnelerden ayırt edilemeyen görüntüler üretebilmeyi ve bu görüntüleri gerçek dünyaya kusursuzca yerleştirebilmeyi hayal edin. Bu olanağa sahip olmanız halinde nasıl deneyimler yaratabileceğinizi hayal edin. Bunun insanların hem dijital hem de gerçek dünyayla etkileşimini nasıl tamamen dönüştürebileceğini hayal edin. Dünyayı sonsuza dek değiştirenlerin öncülerinden olduğunuzu hayal edin.

TechCrunch’ın haberine göre Magic Leap yukarıda bahsi geçen Dynamic Digitized Lightfield Signal çipleri üretmek için yakın zamanda Florida’da 27.870 m2 tesis inşa etmiş. Eldeki verilere bakıldığında burası göz önünde bir ekran kullanmak yerine (Google Glass ve Microsoft HoloLens’in yaptığı gibi) ışığı doğrudan göze gönderiyor.

Elbette uygun NDA’lar imzalandıktan sonra artık şirket sihirli sosundan birazını geliştiricilerle paylaşmaya hazır görünüyor ama geri kalanımız spekülasyon yapmaya devam etmek zorunda kalacağız. Eğer tamamlanmış platform demo videosundakine benzer bir şey ise geliştiricilerin dahil olacakları büyük bir potansiyel var demektir.

Abovitz sahnedeyken iş planının uzunluğuna bakıldığında hala kat edilecek uzun bir yol olsa da “Ar-Ge aşamasını geçmiş ve gerçek ürün tanıtımına geçiş aşamasına girmiş bulunmaktayız,” dedi.

Kategori:Software

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın