İçeriğe geç

Livecoding.tv Geliştiricileri Çalışırken Canlı İzleyebilirsiniz

“Livecoding.tv

Yeni bir internet girişimi olarak karşımıza çıkan bu platformda gerçek zamanlı olarak kod yazan kişileri izleyebiliyorsunuz. Livecoding sistemi çok basit bir şekilde çalışmaktadır. Geliştiriciler kodlama yaparken kendi ekranlarını canlı yayınlar ve diğer kişiler onu izleyebilir, soru sorabilir ya da yardım edebilir.

Sitenin Şubat ayında başlayan beta sürümünden bu zamana kadar 162 ülkeden 40.000 insan siteye üye oldu. Kullanıcılar, Portekiz, Rusya, Almanya gibi ve diğer çeşitli ülkelerde kendi dilleri ile C#,Python ve PHP gibi popüler ve diğer programlama diller üzerinde kodlama yaparken kendi çalışmalarını yayınladılar.

 – Her seviyeden kullanıcıyı kendi kodlama işlemini yayınlarken bulabilirsiniz. Tecrübeli coderlerden 11 yaşındaki çocuğun ilk Java oyununun yayınlarını bulabilirsiniz.

   – Periscope ve Meerkat üzerinde olduğu gibi insanları takip edebiliyor ve onlar yayına başladığında bildirim alabiliyorsunuz.

   – Tecrübeli geliştiriciler için livecoding platformu yeni uygulamalar için beta kullanıcı bulma ve geri bildirim almak için muhteşem bir yer.

Ünlü Programcı ve Fizikçi Stephen Wolfram, örnek olarak kendi geliştirdiği programlama dili ile livecoding platformunda yaptığı yayını 4000 den fazla kişi izledi.

Daha az tecrübesi olan geliştiricilerin yayınladığı bolca kodlama eğitimi bu platforma mevcut, fakat tecrübeli geliştiriciler ve gerçek zamanlı olarak çalışırken onları izleyebilmek, etkileşime girebilmek çok daha eğitici alacaktır.

“Bu etkileşim bizi alışılmış youtube eğitim videolarından ayıran en büyük özelliktir. Bu eğitim videoları sonuç odaklı olduğu için düzenlenmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani problemi çözerken en sığ ve kestirme şekilde sizi yönlendirir fakat gerçek hayatta mühendislerin problemleri çözme yöntemi bu değildir. Yeni başlayan geliştiriciler ayrıca o anda çalışma yaptığı proje üzerinde soru sormak ve yorum almak için kendi yayınlarını yapabilirler. Bazı kişiler platformun kodlama yaparken konsantre olmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Yani sizi izleyenlerin olduğunu bildiğinizde çılgınlar gibi 5 dakikada bir facebook a bakmıyorlar. Livecoding sadece bir oyun yada uygulama oluşturmak ile sınırlı değil. Platform bir programcı tarafından 3 Boyutlu yazıcısının ayarlarını yaparken de kullanıldı.
Green son olarak;
Livecoding platformu kodlamanın ötesinde yeni alanlara da sıçrayabilir. ‘Canlı eğitim geleceğin anahtarıdır’.
Şu anda Livecoding.tv tamamiyle ücretsiz belki ileride ücretli abonelik sistemi gibi farklı yapılar oluşturabiliriz.”
şeklinde konuştu.

Livecoding’in kurucularında Jamie Green;

TechCrunch

Kategori:Software

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın