İçeriğe geç

Hasar Almış Robotlar Kendilerini Tamir Etmeyi Öğrendiler

Bir köpek ayağını kaybettiğinde bir şekilde 3 ayak üzerinde ayakta durmanın bir yolunu bulabilir. Kısa bir süre içerisinde köpek fiziksel engelline karşı durabilir. Şu anda bilim insanları aynı şekilde davranan robotlar geliştirdiler.

Robotlara her yerde rastlayabiliriz.

Robotlar araçları üretir, satranç oynar ve evinizi temizleyebilir. Belki onlar bir gün sizin yerinize araçları da kullanabilecekler. Hatta “Spirit” ve “Opportunity” adından iki robot kızıl gezegeni keşfetmek görevi ile marsa gönderilmişlerdi.

Jeff Clune Wyoming Üniversitesinde bilgisayar bilimcisidir.

Jeff Clune “robotların ayrıca insanlara doğal afetlerde yardım edebileceğini söylüyor. Robotlar deprem sonrası arama ve kurtarma operasyonlarında konumlandırıldılar. Fukushima, Japonya da olduğu gibi robotlar ayrıca bazı zamanlarda nükleer kazaların yıkıntılarını araştırmak için de kullanıldılar. Clune robotların güvenli olmayan olarak nitelendirilen bir çok yere gönderilebileceğini söylüyor. “Problem şu ki yüksek seviyede tehlikeli tahmin edilemeyen çevrede ve tüm bu durum tiplerinde robotların veya insanların zarar görmesi kaçınılmazdır. Ben ve diğer bilim insanları yaralı olsalar dahi işlemlerine devam edebilecek robotları bize sunacak teknolojiyi geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Çalışmada bulunan bilim insanları makinelere gerçekten tamir edilene kadar kendi kendine değişiklik yapma ve çalışmalarına devam etme yeteneği vermek istiyorlar.

Clune “Fransa da zor şartlar altında çalışılan robotların  yeteneklerini görmek için bir dizi operasyona soktuk. Altı bacaklı robotun bir bacağı sakatlandığın da ve sakatlığı ile karşı karşıya kaldığında ne yapacağını görebilmek için bir robot programladık. Bu bulguları “Nature” dergisinde de yayımladık.” dedi. Clune ayrıca, “Hasar almış bir robotun kendi sezilerini ve bilgilerini kullanarak hasarına karşı nasıl çalıştığını gördük. Bu robotları programlarken çocuksu bir merak içerisindeydik. Yani sürekli kendimize sorular soruyor ve cevaplarını arıyorduk. Proje süresince robotlarımız hasarlarının üstesinden geldiler ve bunu sadece 1 dakika gibi bir sürede yaptılar.” şeklinde konuştu.

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın