İçeriğe geç

Google’ın Son İnsansız Araç Prototipi Yollarda

Google’ın insansız aracıyla ilgili yeni gelişmeler gün yüzüne çıktı. Araçların son prototipleri de yola çıkmaya hazır. Hatta Kaliforniya, Mountain View caddelerinde gezmeye başladılar bile. Bu prototipler de Google’ın Aralık’ta tanıttığı prototipler gibi sevimli ve Google tarafından tamamen insansız olması amacıyla üretildi.

İnsansız araçlar şehrin caddelerinde giderken pek de insansız değil. Testin bu aşamasında şoför koltuğunda “güvenlik için bir sürücü” oturuyor. Gerektiği zaman müdahale amacıyla koyulan sökülebilir direksiyon, gaz ve fren pedalları emre amade bir şekilde bekliyor. Ayrıca, bu araçlar insansız sürüş modundayken saatte en fazla 40 km hız yapabiliyor ve daha önce Lexus üretimi araçların kullandığı ve kaza ihtimalini asgari düzeye indiren sistem yazılımının aynısı kullanılıyor.

Google’ın panda kadar sevimli bu arabaları şık bir görünüm kazanması için bu şekilde tasarlanmış. Tasarımın asıl kaynağı ise Google’ın bu hafta başında eşsiz dış araç tasarımı amacıyla Kaliforniyalı sanatçılardan yardım istemek için başlattığı yeni bir projeydi. Google’ın amacı temelde “benim insanım, benim mahallem” mesajı altında göze hoş gelen robot araç tasarımları bulmaktı.

Rakamlar her ne kadar aracın güvenli olduğunu gösterse de insanları istatistiklerle ikna etmek pek kolay değil. O yüzden, Google’ın insansız araca karşı önyargılı tepkileri engellemek için yapabileceği her şey firma adına bir kazanç gibi görünüyor.


TechCrunch

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın