İçeriğe geç

Google’ın Hakkımızda Gizlice Bildiği Şeyleri Öğrenin

Google online olarak yaptığınız neredeyse her şeyi kaydedebilir. Bu da Google’ın bizi kendimizden daha iyi tanımasının bir sebebi. İnternet arama devi Google yeni güvenlik merkezini duyurdu. Kendi İnternet güvenliğinizi de sorgulayabildiğiniz merkezi bir alan durumunda hizmet vermektedir.

Hesabım’ alanı kullanıcılara zaten Google üzerinde var olan bilgilerini gösteriyor. Google’ın daha önce Pew Araştırma Merkezi Anketi ‘ne değinerek duyurduğu sonuçlara göre insanların %90’ı hali hazırda internet üzerinde bulunan kişisel bilgilerin kontrol edilmesinin önemli olduğunu  ama sadece %9’unun kendisini bu kadar kontrole sahip olduğunu hissettiğini söyledi.Google’ın yeni bilgi paneli dışarıya açık bilgilerinizin (belki düşündüğümüzden çok olan) kolaylıkla ele alınmasını sağlamaktadır.

googlein-hakkimizda-gizlice-bildigi-seyleri-ogrenin

Hesabım

Google HesabımKişisel Bilgileriniz” E-posta adrelseri, Cep telefonu numaranız ve Google Plus profiliniz gibi saklayabileceğiniz bilgileri gösterir. Ama  “Hesap Geçmişi” ile biraz daha detaylı arama yapılabilirsiniz. Bu kısımda gün ve gün gittiğiniz yerlerin haritasını çıkaran Gittiğiniz Yerler hizmeti, arama geçmişi ve tarayıcı aktivitelerine ulaşabilirsiniz. Eğer, örnek olarak illegal uyuşturucu marketleri, online eskort hizmetleri ve diğer çeşitli ucuz numaralar ile alakalı Google hesabınız açıkken araştırma yaptığınızda, Google’ın lokasyon servisi ve emsalleri tarafından kayıt altına alınabilirsiniz.

Google Aramalarınız ve göz atma etkinliğiniz ve Gittiğiniz yerler nasıl kapatılır?

googlein-hakkimizda-gizlice-bildigi-seyleri-ogrenin_4

Gizlilik Ayarları

googlein-hakkimizda-gizlice-bildigi-seyleri-ogrenin_3

Google Hesap Geçmişi İşte size Google geçmişi ile ilgili özelleştirilmiş bir örnek. Arama geçmişimizi birbiri ardına sıralı bir şekilde görebiliriz. Ayrıca arama geçmişinde ilgili kutucukları seçip istemediklerimizi tek tek arama geçmişinden silebilme seçeneği de bulunmaktadır. Aşağıda bununla ilgili örnek ekran görüntüsü bulunmaktadır.

Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi

İnternet üzerin Google hesabınız var fakat kullanmayı bıraktığınızda kullanım süresince oluşturduğunuz veya aldığınız fotoğraflar, e-postalar veya dokümanlara ne olacak hiç bunu düşündünüz mü? Basit olarak örneklendirmek gerekirse öldüğünüzde ya da uzun süre hesabınızı kullanmadığınızda bu hesap üzerinde olan bütün yetkileri başka birisine devredebiliyoruz. Bu işlemden sonra bütün hesap hareketleriniz ve geçmişiniz bu kişinin kullanımına geçiyor.

Google biz İnternet kullanıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Google kendi üzerinde tuttuğu GPS konum bilgilerimiz ve kişisel bilgilerimizden yola çıkarak hızlı ve amacına uygun bir arama deneyimi sunmaktadır. Kişisel bilgilerimizin ve hareketlerimizin İnternet üzerinde var olması bizleri ürkütse de gizlilik ile olan kaygımızın dışında bu özellikler bizlerin dış dünya ile hızlı bağlantıya geçmesine olanak sağlamaktadır.

Kategori:Security

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın