İçeriğe geç

Google Yapay Zeka Hayal Kurmayı Öğrendi

Google sunucuları dünyadaki verilerin büyük kısmını bünyesinde bulunduruyor ve görünüşe bakılırsa iki Google mühendisi ve bir de stajyerinin yazdığı Google blog iletisine göre hayal de kuruyor.

Google’ın yapay sinir ağları (ANN), Google Resimler’in işlenmesi için kullanılan (bilgisayar üzerinde) yığılmış yapay sinir katmanlarıdır. Bilgisayarların nasıl hayal kurduğunu anlamak için ilk önce nasıl öğrendiklerini anlamamız gerekiyor. Basit bir anlatımla, Google programcıları bir ANN’ye milyonlarca çatal resmi göstererek çatalın ne olduğunu öğretiyor ve bu resimlerden her birinin bir çatal olduğunu belirtiyor. Ağın her 10-30 katmanı ise kenarlardan şekillere ve son olarak da çatal tasarımına kadar resimden giderek daha karmaşık bilgiler çıkarıyor. Son olarak, sinir ağı bir çatalın sağı ve iki ila dört arası dişi olduğunu anlıyor ve eğer hata oluşursa ekip bilgisayarın doğru okumadığı şeyi düzeltip tekrar deniyor.

Google ekibi resimlerin algılanması için kullanılan işlemin resim yaratmak için de kullanılabileceğini fark etti. Mantık şöyle işliyor: bir çatalın neye benzediğini biliyorsanız görünürde bir çatal çizebilirsiniz.

Google sinir ağına göre hayvanlar ve nesneler bu resimdekiler gibi görünüyor.
Google sinir ağına göre hayvanlar ve nesneler bu resimdekiler gibi görünüyor.

Bu da gösteriyor ki milyonlarca fotoğraf gösterilse bile bilgisayar bir nesnenin tam olarak mükemmel bir şeklini çıkaramıyor. Örneğin, bir dambıl çizmesi istendiğinde bilgisayar dambıl şekillerinden uzanan uzun, tel gibi kol benzeri şeyler betimlemiştir. Dambıl resimlerinde genellikle kollar da olduğu için bilgisayar dambılların kolları da olduğunu düşünüyor.

Google yapay sinir ağının dambıl tasarımı böyle görünüyor.
Google yapay sinir ağının dambıl tasarımı böyle görünüyor.

Bu işlem firmanın resim işleme olanaklarını revize etmesini sağlamıştır ama Google ekibi olaya daha derinlemesine bakıyor. Google ANN’yi resimlerde gördüğü desenleri büyütmesi için kullanınca her yapay sinir katmanı farklı çıkarım seviyesinde çalışmıştır. Bu da demek oluyor ki bazı katmanlar ufak zıtlık seviyelerine göre seçim yaparken diğerleri şekilleri ve renkleri bulmuştur. Ekip bu işlemi rengin ve şeklin vurgulanması için kullanınca ağ kontrolden çıkıp algıladığı her şeyi vurgulamıştır. Yani bir bulut eğer bir kuşa benziyorsa ağ kendi bünyesindeki kuş tasarımını küçük yinelemelerle tekrar tekrar uygulamıştır.

Şaşırtıcı bir şekilde, Google ekibi de desenleri görmüş. Taş ve ağaçlar genellikle binaya benzetilmiş. Yapraklar genellikle kuşlara ve böceklere dönüştürülmüş.

Google yapay sinir ağı kaya veya ağaç resimleriyle ilgili genellikle benzer desenler bulmuştur.

Araştırmacılar daha sonra ağın ürettiği resmi işlenecek yeni resim olarak ayarlayıp her seferinde küçük bir yakınlaştırmayla yinelenen bir süreç yarattığında ağ kısa sürede “sonsuz yeni izlenimler dizisi” yaratmaya başlamıştır. Ağ beyaz parazitle başlayınca sırf kendi tasarımından oluşan resimleri üretiyor. Bilgisayar zihninin gerçek dünyadaki nesnelerden türetip tamamen orijinal tasvirini yaptığı bu resimlere de sinir ağının “hayalleri” adını vermişler.

Google yapay sinir ağlarının öğrendiklerini anlamak için bu teknikleri kullanmaya devam ediyor ve “genel anlamda yaratıcı sürecin köklerine” ışık tutabilmesinin mümkün olup olmadığını tartışıyor.

Kategori:AI

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın