İçeriğe geç

Google, Sidewalk Labs İle Şehir Hayatını Geliştirme Planları

İnternet erişimini gelişmekte olan bölgelere taşıyan insansız arabalar ve balonlar gibi heyecan verici icatlarıyla bilinen Google şimdi de Sidewalk Labs adlı yeni şirketiyle kentsel hayatı iyileştirmeyi amaçlıyor.

Google CEO’su Larry Page ‘in Google+ hesabından paylaştığı bir iletiye göre büyük şehirlerde trafik durumunu ve boştaki apartmanları görme tarzındaki yeni teknolojilere erişim var ancak işaret edilmesi gereken çok daha büyük zorluklar da mevcut. Hayat pahalılığını düşürmek, ulaşımı daha etkin hale getirmek ve enerji kullanımını azaltmak gibi konular şehir hayatının iyileştirilmesi konusunda hayati öneme sahip. Sidewalk Labs ise yeni ürünler, platformlar ve ortaklıklar geliştirerek bu ihtiyaçlara parmak basmayı umuyor.

Bu duyuru tam da yaşadığımız dünya geniş çaplı kentsel değişimden geçerken ortaya çıktı. Dünya genelindeki şehir nüfuslarının 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor ki bu da mevcut sorunları büyütmekten başka bir işe yaramayacak. Bu yüzden bu sorunlara değinmek için daha iyi bir zamanlama olamazdı. New York merkezli Sidewalk Labs şirketi eski Bloomberg LP CEO’su ve New York Şehri Ekonomik Kalkınma ve Canlandırma Başkan Vekili Dan Doctoroff tarafından yönetilecek.

Page’in Doctoroff hakkındaki yorumları şöyle:

Ne zaman Dan’le konuşsam onun teknolojinin şehirleri daha yaşanabilir, esnek ve enerjik hale getirebileceği konusundaki tutkusunu görünce fırsat hisleriyle dolup taşıyorum. Bu durumu Dan’in NYC yönetiminde bir yatırımcı olarak ve Bloomber LP adlı büyük haber şirketinin CEO’su olarak deneyimiyle birleştirince bu girişimleri yönetebilecek daha iyi birini düşünemiyorum.

Sidewalk Labs de Google X ve Calico benzeri bir firma gibi görünüyor. X ise Google’ın 10 faktörüyle teknolojileri geliştirmenin yollarını arayan “moonshot”tan oluşan bir araştırma laboratuvarıdır. Genellikle insansız arabalar, Google Glass ve Project Loon ile bilinen X’in teknolojileri çoğunlukla uzun vadeli yatırımları ilgilendiriyor. Calico ise Google’ın 2013’te kurduğu sağlık, refah ve uzun ömür odaklı bağımsız bir biyoteknoloji şirketidir.

Google, Sidewalk Labs’teki toplam yatırımını açıklamadı ama Page bu yatırımı göreceli olarak mütevazı olarak tanımlıyor.

Bunun gibi uzun vadeli, 10x bahisler yapmak birçok firma için zor bir karardır ama Sergey (Brin) ve ben bunun önemli bir şey olduğunu hep inanmışızdır.

Kategori:Software

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın