İçeriğe geç

Gmail ePostaya “Göndermeyi Geri Al” Özelliğini Getiriyor

Google’ın yıllardır test ettiği belki de en iyi Gmail özelliği eposta gönderiminde “Göndermeyi Geri Al” özelliğiydi. Bu özelliği belki de şimdiye kadar hiç duymamıştınız. Bu özellik sayesinde Gönder butonuna bastığınızda epostanı hemen gönderilmek yerine birkaç saniye gecikmeli gidiyor. Böylece, örneğin birinin ismini yanlış yazdıysanız göndermekte olduğunuz epostayı iptal edebiliyorsunuz.

Bu özellik beta aşamasında altı yıl boyunca kullanıldıktan sonra Google bu hafta yayımladığı bir blog yazısıyla “Göndermeyi Geri Al” özelliğinin artık resmi bir ayar olacağını duyurdu.

Daha önce “Göndermeyi Geri Al” özelliğini etkinleştirmiş olan kullanıcılar için ayar olduğu gibi kalacak. Bu özelliği etkinleştirmemiş olanlar ise Genel sekmesi altındaki Ayarlar kısmından özelliği etkinleştirebilecekler.

Bu Özellik Nasıl Çalışıyor?

“Göndermeyi Geri Al” özelliği 2009 yılında kullanıma açıldığında epostalarınızın gönderimini beş saniye geciktiriyordu ama şimdi kullanıcılar bu süreyi isterlerse 5, 10, 20 veya 30 saniye olarak da seçebilecekler.

Kullanıcılar Google Labs sayesinde Gmail’in henüz resmi olarak kullanıma açmadığı özelliklerin beta sürümlerini kullanabiliyorlar. “Göndermeyi Geri Al” özelliği de Labs özelliklerinin en popüler olanlarından biriydi.

Ancak, “Göndermeyi Geri Al” şuanda mobil kullanımda etkin değil. O yüzden telefonunuz üzerinden gönderdiğiniz epostaları şimdilik geri alma şansına sahip değilsiniz. Ama iyi haber şu ki Google ne zaman olacağı belli olmasa da bu özelliği mobil kullanımda da sunacağınız söylüyor.

Google “Göndermeyi Geri Al” özelliğinin Google Labs’tan çıkışının neden bu kadar uzun sürdüğünü henüz açıklamadı. Tabi Gmail bile 2004 ila 2009 yılları arası beş yıl boyunca beta sürümündeydi. Dolayısıyla, şirketin uzun test süreleri artık kimseyi şaşırtmıyor.

Bu özelliği hala etkinleştirmediyseniz bir an önce etkinleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Sizi yazım hatasından kaynaklanan utançlardan koruyacaktır.

Kategori:Software

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın