İçeriğe geç

Ford Hususi Otomobil Paylaşımı Uygulamasını Hayata Geçiriyor

Zipcar, Car2Go ve geleneksel kamu ulaşım olanakları gibi araç mülkiyeti ve kiralama alternatifleri artık tarihe karışabilir. Ford geçen Salı günü birkaç Amerikan şehrinde araç paylaşımı programını test edeceğini duyurdu.

Ford CEO’su Mark Fields’in geçen Salı gecesi Silikon Vadisi’nde yaptığı duyuruya göre “Peer-2-Peer Car Sharing” (“Birebir Araç Paylaşımı”) adlı pilot program Kasım ayı boyunca test edilecek ve Berkeley, Oakland, San Francisco, Portland, Oregon, Chicago ve Washington D.C.’de 14.000 kişi bu program aracılığıyla Ford araçlarını öngösterimli müşterilere kiralayabilecek.

Katılım Şartları Neler?

Araç sahiplerinin programa katılabilmek için Ford’un finansal hizmet bölümü olan Ford Credit üzerinden işlem yapmış olmaları gerekiyor. Sosyal araç paylaşım şirketi olan Getaround’un uygulaması bu kiralama işlemlerinin altyapısını sağlayacak ve araç sahiplerinin çevrimiçi ilan verip ödeme ayarlaması yapmalarına olanak verecek.

Yapılan açıklamada Ford Credit Başkan Yardımcısı David McClelland, “Birçok araç genelde park edilmiş ve atıl bir durumda durduğu için bu uygulama müşterilerimizin ek gelir elde etmelerine ve araçlarının sürekli kullanım halinde olmasına yardımcı olacaktır,” diyor.

Şirket 12.000 Londralının da easyCar Club platformu üzerinden programı kullanabileceğini duyurdu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayanlar, Ford’un Mayıs ayında GoDrive adını vererek uygulamaya koyduğu araç paylaşımı pilot programından zaten faydalanıyorlardı. Talep üzerine araç paylaşımı hizmeti önceleri ilk kayıt olan 2.000 kişiye 50 Ford aracı sunuyordu. Araçlar tahsis edilen park alanlarına iade edebilir veya dakika başına fiyatlandırma yöntemiyle kullandıkça öde şeklinde tek yönlü olarak da alınabilir.

Ford Salı günkü açıklamasında şirketin “araçların esnek kullanımı ve mülkiyeti” konularına odaklandığını belirtmişti. Diğer araç firmaları da bir süredir bu doğrultuda ilerliyorlardı. Örneğin, General Motors 2011’den beri birebir araç paylaşım hizmeti olan RelayRides’ı işleterek müşterilerine araçlarını kullanmadıkları zamanlarda kiralama imkanı veriyor.

Ayrıca, Ford Salı günü yeni elektrikli bisikletini de duyurdu. Ford’un üçüncü e-bisikleti olan MoDe:Flex akıllı saat eklentisiyle akıllı telefona bağlanarak kullanıcıya trafik durumu ve navigasyon bilgileri veriyor.

Araçlarını kameralar ve sensörlerle donatmayı düşünen Ford, öte yandan düzenlediği etkinlikte kazaları önlemek amacıyla şoförlere ön ve arka olmak üzere 180 derece görüş sağlayan bölünmüş ekran kamera özelliği vereceğini de açıkladı.

Şirket bu istikrarlı duyurularına ek olarak, Ocak’ta hizmete açtığı insansız arabalar odaklı Silikon Vadisi Araştırma ve İnovasyon Merkezi’ndeki çalışmalarını da genişletecek. Ford yaptığı açıklamayla tampon aksamları ve Sürekli Sıvı Arayüz Üretimi adı verilen yöntemle UV ile iyileştirilebilen reçinelerden yapılan diğer ürünlerin yapılması için 3D yazıcı şirketi olan Carbon3D ile ortaklık yaptığını belirtti.

Kategori:Software

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın