İçeriğe geç

Facebook Yüzünüze Bakmadan Sizi Tanıyabilecek

Eğer siz de Facebook’a bol miktarda fotoğraf yükleyenlerdenseniz otomatik etiketlemenin ne kadar kullanışlı olduğunu bilirsiniz. Fakat Facebook yüz tanıma özelliğini sürekli geliştiriyor ve şimdi de bu özellik o kadar ileri bir düzeye geldi ki sizi tanıması için artık yüzünüzü görmesi gerekmiyor.

New Scientist’e göre Facebook’un yapay zeka ekibi çok sayıda karakteristik ipucunu kullanarak resimde insanları yüzü net bir biçimde görünmese bile onları tanıyabilecek deneysel bir tanıma algoritması üzerinde çalışıyorlar. Ekip lideri Yann LeCun, “Mark Zuckerberg’i çok kolay tanıyabilirsiniz çünkü kendisi her zaman gri tişört giyer,” diyor.

Ne de olsa insanlar da arkadaşlarını genelde yüzlerine bakmadan tanıyabilirler. Facebook deneysel algoritmasının şu anda yüzde 83 doğruluk oranıyla insanları tanıyabildiğini söylüyor. Bu saptamayla ilgili kriterler belirtilmemiş olsa da son kullanıcı için bir kolaylık aracı olduğu göz önünde bulundurulduğunda oldukça somut bir başarı oranı olarak karşımızda duruyor.

Bu araç elbette tüm fotoğraf gereksinimleriniz için kendisine güvenmenizi isteyen Facebook için de faydalı bir şey. Facebook’un yakın geçmişte hizmete açtığı Moments uygulaması yüz tanıma özelliğiyle fotoğraf galerinizi tarayarak kolayca fotoğraf paylaşmanızı sağlıyor.

Kategori:Image Processing

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın