İçeriğe geç

Ev Olarak Da Kullanabileceğiniz Rüzgar Makinesi

Yel değirmenleri yüzyıllardır Hollanda’nın kırlarını süslüyor. Fakat bu sürekli vınlayan türbinleri nüfusun yoğun olduğu şehirlere kurmak çok zor. Hollandalı Rüzgar Tekerleği (Dutch Windwheel) denilen yeni konsept ise bizlere sessiz ve az bakım gerektiren bir alternatif sunuyor.

Çoğu türbin kinetik enerjiyi güç üreten mekanik enerjiye dönüştürmek için dönen türbin kanatları kullanır. Rüzgar Tekerleği ise bu adımı ortadan kaldırıyor. Sahip olduğu elektrostatik rüzgar enerjisi dönüştürücüsü rüzgarı, suyu ve elektrik alanını doğrudan elektrik akımı üretmek için kullanıyor.

Şimdiye kadar yapılan maket prototip sadece 12,5 milivat güç üretebildi ki bu da bir ampulü yakmaya bile yetmiyor. Ayrıca, verimliliği sadece yüzde 3. Yüzde 45 verimlilikle çalışa tipik rüzgar türbiniyle kıyaslandığında bu oran oldukça düşük kalıyor. Fakat bu teknolojinin yaratıcılarına göre eğer planlandığı gibi gelişme sağlanırsa, yaklaşık 215 metre yüksekliğindeki gerçek yapılar 2020’lerin başlarında Rotterdam semalarını süsleyebilir.

İnsanların içinde yaşadıkları, çalıştıkları ve yemek yedikleri gökdelenler 1 megavat elektrik enerjisi üretecek. Geliştirici Lennart Graaff, “Her türlü inovasyon için bir platform görevi görecek yüzde 100 sürdürülebilir bir bina istiyoruz,” diyor.

Binanın Kısımları

  • İç Halka: Bina tasarımı su altına atılan temelin üzerine iki konsentrik halka şeklinde yapılıyor. İç halka çelik çerçeve ve cam dış cepheden oluşuyor. Böylece, bir restorana, yedi katlı bir otele, 72 daireye ve çok sayıda ofise panoramik şehir manzarası sağlanıyor.
  • Dış Halka: Dış halka devasa bir dönme dolap görevi görüyor. 40 adet cam daire ise sahiplerine şehirdeki dünyanın en ünlü mimarilerinden ve kanalın zeminine kadar geniş yelpazede manzara sağlıyor.
  • Pompalar: Rüzgar Tekerleği, elektrostatik rüzgar enerjisi dönüştürücüsünün kullanımı için kanaldan direkt olarak su pompalayacak. Sistem aynı zamanda deniz suyu veya yağmur suyuyla da çalışabilecek.
  • Elektrospreyler: Rüzgar Tekerleği’nin ortasından yatay kirişler geçecek. Bu kirişler boyunca yerleştirilen binlerce nozul ise pozitif yüklü su moleküllerini havaya püskürtecek. Rüzgar bu su damlalarını kirişlerin yüksek voltajlı elektrik alanına doğru ittiğinde negatif enerji meydana gelecek.
  • Şarj Sistemi: Elektrik boşalırken de negatif şarj tıpkı negatif yüklü kara bulutların yıldırım oluşturması gibi akım oluşturacak. Bu elektrik de Rüzgar Tekerleği’nde kullanılmak ya da endüstriyel bataryada depolanmak üzere doğrudan akımdan (DC) alternatif akıma (AC) dönüştürülecek.
  • Işık ve Isı: Halkaların dışındaki güneş panelleri ek enerji üretecek. Binanın ısı ihtiyacını karşılamak için bölgesel ısı kavşağı denilen yapı marifetiyle Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam limanından ihtiyaç fazlası endüstriyel ısı boru ağı yardımıyla binaya taşınacak.

Popular Science

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın