İçeriğe geç

Dünya “Yok Olmanın Yeni Aşamasına” Giriyor!

ABD’deki üç üniversitenin yaptığı bir araştırmaya göre Dünya yeni bir yok olma sürecine girmiş bulunuyor ve insanoğlu bu felaketlerin ilk kurbanlarından olabilir.

Stanford, Princeton ve Berkeley üniversiteleri tarafından yapılan raporda omurgalı canlılar normalin 114 katı daha hızlı bir şekilde yok oluyorlar.

Bu bulgular geçen yıl Duke Üniversitesi tarafından yayımlanan raporla örtüşüyor.

Yeni araştırmada yer alanlardan biri şöyle söylüyor:

Şu anda altıncı büyük kitlesel yok olma aşamasına giriyoruz.

Bundan bir önceki kitlesel yok oluş 65 milyon yıl önce büyük ihtimalle devasa bir meteorun Dünya’ya çarpmasıyla dinozorlar yeryüzünden silindiğinde yaşanmıştı.

Araştırmanın başındaki Gerardo Ceballos ise şunları söylüyor:

Şimdi kendi akışına bırakılsa yaşamın eski haline dönmesi milyonlarca yıl sürer ve ilk yok olacak türlerden biri de büyük ihtimalle insanoğlu olur.

Bilim adamları fosil kayıtlarını değerlendirerek omurgalıların geçmişteki yok oluş hızlarına baktılar ve gördükleri şey ise şu anki yok oluş hızının Dünya’nın kitlesel yok oluş yaşamadığı dönemlerdeki hızdan 100 kat daha fazla olduğudur.

Rapora göre 1900’den beri 400’den fazla omurgalı yok oldu. Bilim adamlarına göre böylesine bir yok oluş 10.000 yıllık bir dönemde ancak görülebilir.

Science Advances dergisinde yayımlanan araştırmada iklim değişikliği, kirlilik ve ormanların yok edilmesi bu yok oluşların başlıca nedenleri olarak gösteriliyor. Rapora göre ekosistemlerin yok olmasının neden olacağı zincirleme etki göz önünde bulundurulduğunda arıların yaptığı döllenme gibi olumlu şeyler üç insan kuşağı sonrasında yok olabilir.

Stanford Üniversitesi’nde profesör olan Paul Ehrlich şöyle diyor:

Dünya üzerinde açıkça yürüyen ölü olan türlerin örnekleri mevcut. Şu anda bindiğimiz dalı kesiyoruz.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne (IUCN) göre her yıl en az 50 hayvan türü yok olmaya bir adım daha yaklaşıyor. Tüm amfibilerin %41’i ve memelilerin %25’inin yok olma tehlikesinde olduğunu söylüyor.

En tehlikede olan hayvan: Lemur

IUCN’ye göre lemurlar önümüzdeki yıllarda vahşi doğada en çok hayatta kalma mücadelesi verecek olan canlı türüdür. Birliğe göre lemurların %94’ü tehlike altında. IUCN’ye göre Madagaskar’da lemurların yaşam alanlarının yasadışı ağaç kesme nedeniyle yok edilmesinin yanı sıra bu hayvanların düzenli olarak avlanması da bu tehlikenin başlıca nedenlerindendir.

North Carolina’daki Duke Üniversitesi’nde biyolog ve yok olma uzmanı olan Stuart Pimm’in geçen yılki raporunda insanoğlunun altıncı büyük yok olma dönemine girdiğine dair uyarı yapılmıştı. Fakat Pimm’in raporuna göre mevcut yok olma hızı yeni çıkan raporda belirtilenin aksine geçmişe göre 114 kat değil 1.000 kat daha hızlı gerçekleşiyor. Yeni raporun yazarlarına göre yoğun koruma yöntemleriyle “biyolojik çeşitliliğin dramatik bir şekilde yok olmasını” önlemek hala mümkün ama bunun için vakit kaybetmeden harekete geçilmesi gerekiyor.

Daha önceki beş kitlesel yok olma hangileriydi?

  • Ordovizyen-Silüriyen Kitlesel Yok Oluş
  • Son Denoviyen Kitlesel Yok Oluş
  • Permiyen Kitlesel Yok Oluş
  • Triasik-Jura Kitlesel Yok Oluş
  • Kretase-Tersiyer Kitlesel Yok Oluş
Kategori:World

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın