İçeriğe geç

Bilgi İşlem Departmanı İçin Yeni Baş Ağrısı “Nesnelerin İnterneti”

IT Çalışanları için alışılmış düzenin dışında ve baş ağrısı olacak bir teknoloji.

Nesnelerin İnterneti (The Internet of Things / IoT), masrafsız depolama ve bağlanırlık için daha iyi chipsetler gelmesi ile akıllı telefon ve bilgisayarlar gibi benzer dünyaların ötesinde gelişen bir akıllı İnterneti ortaya çıkarıyor. Benzer cihazlar ve nesneler (nesneler: evler, demir yolları, binalar ve köprüler) daha önce hiç bir şekilde internet üzerindeki detaylara sahip olmadan birbirleri ile birleşemiyorlardı. Şu anda bu nesneler izlenebilir, iletişim kurulabilir ve çevresel değişikliklere cevap verebilir durumdalar. Nesnelerin İnterneti ile birden fazla makine birbirleri arasında konuşabilmektedir.

Firmalar bu yeni bilgileri analiz için kullanabiliyorlar.

Yüksek Potansiyel:

McKinsey Global Enstitüsü ön görülerine göre Nesnelerin İnterneti 2025 yılında dünya ekonomisinde  $2.7 Tirilyon Dolar ya da $6.2 Tirilyon Dolar hacminde yer alacak. Yeni gelişmekte olan Nesnelerin İnterneti kendi eko sistemi içerisinde tüm bu yeni sensörlerin, cihazların ve verilerin yönetimi için sağlam bir bulut alt yapısına ihtiyaç duyacak.

Şirketler Nesnelerin İnternetini kullanan cihazları var olan altyapılarına bağlamak için arayışa girecekler. Şirketler açık ya da karma bulutlarının yönetilmesini ve sistemlerinin ayarlanmasını isteyecekler.

Doğru bulut teklifleri şirketlere Nesnelerin İnterneti üzerinden depolama ve işlem yaptıracak. Şirketler verileri toplayıp kuralları ilişkilendirip ve bu yapılar kurup bilgileri daha sonra kullanabilecekler.

Bununla birlikte Nesnelerin İnternetinin benimsenmesi bir çok güvenlik sorunu ve platform sorunları oluşturacak bu problemler her şirkettin bulut dönüşümünde olacağı gibi IT departmanı tarafından yönetilecek.

Bilgi işlem departmanları bilgisayar, sunucu, telefon ve tablet, projeksiyon vs. gibi cihazların dışında buz dolabı, fırın, çamaşır makinesi, klima gibi cihazlar içinde bol bol teknolojik destek verecekler.

Benim görüşüm Türkiye’de ki bilgi işlem çalışanları klimalar ile ilgili isteklere alışık olduğu için bu teknolojiye çabuk aşina olacaklardır.

Bilgi İşlem Çalışanı
Kategori:IoT

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın