İçeriğe geç

Asfalttan Elektrik Çeken Nanojeneratörlü Lastikler

Elektrikli arabaların geleceğin teknolojisi olduğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok. Tesla gibi elektrikli arabaların belkemiğiyle Ford ve Chevrolet gibi eski tip araba üreticileri arasında gelişen otomotiv endüstrisi gerçek anlamda uygulanabilir elektrikli araba yapmaya doğru hızla koşuyor. Şimdi de Wisconsin-Madison Üniversitesi araştırmacıları kendi ağırlığını kaldıran araba tekerleklerine yardımcı olma amacıyla tasarlanan bir nanojeneratörle direkt olarak zeminden saklı elektriği alma işlemi üzerinde çalışıyorlar.

Wisconsin-Madison Üniversitesi ekibi tek elektrotlu sürtünme ile elektriklenen bir nanojeneratör icat etti (mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme yöntemi) ve bu nanojeneratörü arabalarda kullanım için optimize etti.

Lastiklerden elektrik üretmek, enerji tasarruflu frenleme işlemleri gibi yöntemlerin sağladığı önceden depolanmış elektriğe katkıda bulunarak hem batarya ömrünü uzatacak hem de elektrikli ve hibrit arabaların yelpazesini genişletecektir.

2012’de ilk sürtünme ile elektriklenen nanojeneratörlerin yaratıcısı olan Zhong Lin Wang, kullanılan toplam enerjinin yüzde 85’ine kadar olan kısmının bu şekilde dönüştürülebildiğini iddia ediyor. TENG (sürtünme ile elektriklenen nanojeneratör) ise iki farklı yüzeyler arasında temas edince veya birbirinden ayrılınca doğal bir yolla aktarılabilen elektriği geliştiriyor. Dönmekte olan bir tekerlek ise yüksek miktarda tekrarlama yapabildiğinden bu iş için biçilmiş kaftan.

Wisconsin-Madison Üniversitesi Profesörü Xudong Wang ise bu prototipin ilk aşamalarında tüketilen enerjinin yüzde 10,4’ünün bu uygulamayla geri kazanıldığını ve daha büyük prototiplerde de bu enerji harcama miktarının sabit kalacağını umduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar elektrikli oyuncak arabanın, üzerinde altı adet LED ışık olan arka tekerleklerinin üzerindeki malzemenin altı şeridini sabitleyerek TENG’i test etti. Hareket halindeki oyuncak arabanın ürettiği güç altı LED ışığın tamamını yaktı ve zirveye çıktığında 1,79 milivat güce ulaştı. Ancak, bu elektrik gücü kullanılan aracın ağırlığı ve hızıyla doğru orantılı olarak artıyor. Bu yüzden, Nano Energy’de yayımlanan bir makaleye göre araştırmacılar kullanılan tekerleklerin ebadı ve ağırlığıyla birlikte sonucun da daha verimli olacağına inanıyor.

Arabalar hiçbir zaman sadece tekerleklerinden aldığı enerjiyle çalışmayacak olsa bile bu teknoloji (muhafaza ettikleri elektrik gücü konusunda tamamen kısıtlanmış olan) elektrikle çalışan arabaların popülerlik kazandığı bir zamanda ortaya çıkıyor.

Nissan Leaf gibi bir elektrikli araba 80 kilovatlık bir motor kullanır ama eğer elektriğinin yüzde 10’u geri dönüştürülebilirse şarj etme başına kayda değer bir mesafe artışı sağlanmış olur. Bu da Leaf modeli için yaklaşık ekstra 13 km ve Tesla için de yaklaşık 43 km’ye kadar artış anlamına gelir.

Kullanılan malzemeler çok önemli olsa da Wang hala uygulama ve tasarım üzerine çalışmalarını sürdürüyor. En büyük meydan okuması ise tam boy araba lastiğini nasıl yapacağını bilmemesi. Yine de ekibiyle birlikte bu teknolojiyi o noktaya taşımak için çalışmalarına devam ediyor.


Popular Science

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın