İçeriğe geç

Airbnb Verilerini Açıyor, Kod Öğrenen Makine

Kod için de iyi bir sunucu olmanın yollarını arayan Airbnb, Perşembe günü veri altyapısının ve öğrenen makine paketinin bazı kısımlarını açık kaynak şeklinde yayımlayarak çok sayıda şirket içi mühendislik inovasyonunun kapılarını ardına kadar açtı.

Airflow ile Aurosolve, Airbnb’nin bu yıl açık kaynak haline getirdiği Airpal’a katıldı. Airbnb mevcut Github sayfasına destek olarak tüm açık kaynak projelerinin varış noktası olan airbnb.io’yu da açıkladı.

Airbnb mühendislik başkan yardımcısı Mike Curtis Perşembe sabahı şirketin San Francisco’daki geliştirici odaklı OpenAir konferansında duyuruları bizzat yaptı.

Yazılım satarak değil de evlerde ve apartmanlarda gelenekselin dışında mesken yapma pazarında faaliyet göstererek para kazanan Airbnb için şirket içi yazılım projelerini açık kaynak olarak yayımlamak şirketin teknik yenilikçi olarak imajını güçlendirmektedir. OpenAir’de şirketin “mühendislik markası” hakkında bol miktarda konuşma vardı. Başkalarının şirketin kodlarını incelemesine ve kullanmasına izin vermek teoride şirketin mühendis işe alımlarına yardımcı olacak ve kod ustalığını yayımlayarak mevcut teknik çalışanlarını muhafaza etmesini sağlayacaktır.

Veri Hatlarının Açılması

Veri hatları, şirketlerin websitelerinin, mobil uygulamalarının ve diğer sistemlerin oluşturduğu geniş ölçekte veriyi barındırmak ve taşımak için kullandıkları sistemlerdir. Airflow ise programsal olarak veri hatlarını yönetmenize, zamanlamanıza ve izlemenize olanak sağlamaktadır. Airflow, şirketin önceden kullanmakta olduğu veri hattı altyapısından memnun olmadığı için ortaya çıkmıştır. Curtis, “Uygulamakta olduğumuz şeyin aslında ihtiyacımız olan şeyden en az bir nesil geride olduğunu anladık. Bir canavar yarattık. Veri deposu tam bir karmaşaydı,” diyor. Şu anda Airbnb’nin tüm veri hatları Airflow kullanıyor.

Airbnb Mühendislik Başkan Yardımcısı Mike Curtis San Francisco’daki 2015 OpenAir’de “Veri deposu tam bir karmaşaydı,” diyor.

Makinelere Bir Şey Öğretmek

Aerosolve, Airbnb’nin makine eğitimindeki en son çabaları olan algoritmaların sürekli gelişimini otomatikleştiren sistemler yaratmayı temsil ediyor. Price Tips’e göre şirketin Perşembe günü duyurduğu yeni ürünü destekliyor.
Price Tips, Airbnb’ye yılın her günü fiyat listelerini nasıl yapacağıyla ilgili öneriler sağlamaktadır. Curtis’in söylediğine göre Price Tips’in ilk testleri gösteriyor ki eğer bir sunucu önerilen fiyatın yüzde beşi içerisinde fiyatlama yaparsa listenin kayıt alma ihtimali dört kat artmaktaydı. Bu tip bilgi Aerosolve’un temel amacıdır.

Kategori:AI

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın