İçeriğe geç

ABD, Google’da Arama Yapar Gibi Kişisel Bilgilerinize Kolayca Erişebiliyor

Bundan birkaç yıl önce Edward Snowden ve The Guardian ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) XKeyscore adı verilen casusluk programını ortaya çıkarmıştı. Şimdi de The Intercept, Snowden’in sızdırdığı 48 belgeden yeni detayları yayımlayarak bu programın sanılandan çok daha güçlü olduğunu gözler önüne seriyor. Görünüşe göre bu gözetleme aracı doğrudan fiber optik kablolar üzerinden tüm dünyadan sürekli veri akışı alıyor, içerikleri üç ila beş gün arası ve hatta meta verileri daha uzun süreliğine (yaklaşık 45 güne kadar) saklayabiliyor.

Hangi Bilgilere Erişilebiliyor?

Bu yeni belgelere dayanarak yayımlanan yazıda, teşkilatın gözetleme programı marifetiyle eposta ve sohbetlerin de ötesinde, “resimler, belgeler, sesli aramalar, webcam fotoğrafları, internet aramaları, reklam analiz trafiği, sosyal medya trafiği, botnet trafiği, kayıtlı tuş darbeleri, bilgisayar ağı istismarı (CNE) hedefleme, kullanıcı adı ve parola çiftleri, çevrimiçi hizmetlere dosya yüklemeleri, Skype oturumları ve daha birçok şey” de dahil olmak üzere diğer özel bilgilere de bakmasına olanak sağladığını teyit ediliyor. NSA’in Google Play ve Samsung App Store gibi platformlara yapılan telefon bağlantılarını bile izleyebildiği belirtiliyor.

Programı Kullanmak Google’da Arama Yapmak Kadar Basit

XKeyscore güçlü olmasının yanında kullanımı da çok kolay. Toucan Systems CEO’su ve Güvenlik Araştırmacısı Jonathan Brossard’ın The Intercept’e söylediğine göre bu programı kullanarak uzak bilgisayarları hacklemek sadece birkaç “dakika” sürüyor. Ayrıca, bu işlemi yapmak Google’da arama yapmak kadar basit. Hack işlemi yapmak o kadar kolay ki teşkilat personeli programı etkin kullanabilmesi için tek bir günde eğitilebiliyor.

Örneğin, NSA analistlerinin Birleşmiş Milletler çalışanlarının 2013’teki geçmiş özel sohbetlerine erişebilmesi için eposta adreslerini programa yazmaları yeterli oluyor. Hatta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un POTUS’la bir toplantı için hazırladığı konuşma notlarını bu şekilde bulmuşlar. Teşkilat XKeyscore programını resmi anlamda teröristlere karşı bir araç olarak sınıflandırıyor. Osama Bin Laden’in takip edilmesinde bu programın yardımı olmuş. Fakat bu durum bile programın en az bir tane önemli politik figürü izlemek için kullanıldığını kanıtlıyor.

Yasalar Çiğneniyor Mu?

Öte yandan, ABD anayasasının Dördüncü Düzenlemesi, NSA’in izin almadan ABD vatandaşlarının verilerini toplama yetkisinin olmadığını söylüyor. Ne yazık ki, EFF’den Kurt Opsahl, analistler “teknik araçlarla engellenmediği” için ABD vatandaşlarının verileriyle diğer ülke vatandaşlarının verilerinin ayırt edilmesinin çok zor olacağını düşünüyor. Örneğin, bir ajan XKeyscore üzerinden iPhone kullanıcılarına baktığında bu listeye büyük olasılıkla Amerikalılar da dahil olacaktır. Ancak, NSA bu internet sitesine gönderdiği bir bildiride tüm istihbarat operasyonlarının yürütme organlarınca titizlikle incelenip onaylandığını ve tüm işlemlerin “gizliliği ve sivil hakları koruyacak şekilde yapıldığını” söylüyor.


The Intercept

Kategori:Security

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın