İçeriğe geç

4 Boyutlu Yazıcı Geliyor!

Kendimizi neden sadece 3B yazıcıyla sınırlandıralım ki? Belirli görevler için kesilmiş, kalıplanmış ve işlenmiş statik nesneler dünyasında yaşıyoruz. Diyelim ki Ikea’dan aldığınız masayı eve getirdiniz. Kutuyu açtınız ve kutunun içindeki masa kendi kendine monte oldu. Ya da diyelim ki basınç azalınca su borularınız kısalabiliyor. Artık kalitesiz duş ve su israfı olmazdı. 4B yazıcıların geleceği tam olarak da bu. Laboratuvarlar bu tarz yenilikleri hayata geçirmek için çoktan çalışmaya başladı bile.

4B Yazdırmanın Mantığı

Bu teknoloji de 3B yazdırma üzerine kurulmuş. Sadece nesnelerin şekil değiştirmesi için dördüncü boyut olan zamanı işin içine katıyor. MIT’nin Self-Assembly Lab’ının (Kendiliğinden Kurulma Laboratuvarı) kurucusu Skylar Tibbits, 2013 TED Talk’ta “4B yazdırma” terimini ortaya atarak suyun içine bırakılan düz bir plastik telin kendiliğinden bükülerek nasıl M, I, T harflerini oluşturduğunu gösterdi.

Bu yeni araştırma alanı daha geniş bir programlanabilir malzeme yelpazesine sahip olan gayet çekici bir konu. North Carolina Eyaleti kendiliğinden katlanan origami polimerleri ve Harvard’ın kendiliğinden kurulan robotları da bu alana dahil. 4B yazdırılmış olsun ya da olmasın programlanabilir malzemeler ışık, ısı, su, hava basıncı, elektrik veya manyetik alanlar gibi çevresel etkilere yanıt veriyor.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

kullanim-alanlari

DARPA ve Ordu Araştırma Laboratuvarı tarafından sağlanan fon geçtiğimiz iki yılda yapılan çalışmaları hızlandırdı. Mühendisler şu anda kendiliğinden kurulan köprüler, bireysel biyometrilere göre kendi kendine yalıtılan üniformalar ve etrafına uyum sağlayan kamuflajlar için çalışmalar yapıyor. Harvard biyolojik olarak yaratıcı mühendislik profesörü Jennifer Lewis, “Bu gelişmeler hayal gücüyle alay ediyor. Fakat asıl şok edici uygulamanın henüz ortaya çıkmadığı bu alanda daha yapılacak çok şey var,” diyor.

Bu arada, MIT laboratuvarı 4B yazdırmanın günlük uygulamaları üzerine de odaklanıyor. Tibbits, “Stratejimiz, bu teknolojiyi gerçek dünyada yaşayan insanların hizmetine sunmak için firmalarla işbirliği yapmak,” diyor. Tibbits’in ekibi geçen yıl çeşitli malzemeleri ısıya maruz bırakılınca kıvrılarak önceden belirlenmiş şekli alan karbon fiber bir levha üzerine yazdırmış. Bu teknoloji yarış arabası rüzgarlıklarına ve uçak kanatlarına ekstra aerodinamik özellik de kazandırabilir.

Nakliyede Yerden Tasarruf

deniz-kargo

MIT ekibiyle işbirliği yapan Carbitex ileri seviye malzeme şirketinin kurucusu Junus Khan, “Bu teknoloji, ürünlerin tasarlanma şeklini değiştiriyor. Düz bir şekilde gönderildikten sonra vardığı yerde şekil değiştirebilen malzemelerle 10 konteyner malzemeyi 2 konteynere sığdırabiliriz,” diyor.

Köprülerin sırayla parçalara ayrılmaması ve uçak kanatlarının yanlış konumda donmaması için programlanabilir 4B yazdırılmış malzemelere bazı güvenlik önlemleri alınması da gerekiyor. Fakat bu güçlükler Tibbits’in MIT ekibinin şevkini kırmıyor. Tibbits, “Hedefimiz ve mantalitemiz geleceği icat etmek,” diyor.

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın