İçeriğe geç

18 Pervaneli Volokopter Uçan Arabadan Bile İyi

Dört pervaneli robot helikopterler (drone) dikey olarak kalkış ve iniş yapabiliyor, havada asılı durabiliyor ve her yöne otomatik olarak uçabiliyor. Şimdi bu insansız hava aracını iki koltuk, 18 pervane ve bir kumanda koluyla sizi ve bir arkadaşınızı istediğiniz yere götürmeye hazır olduğunu düşünün. İşte bu aracın adı şu anda Alman e-Volo tarafından geliştirilmekte olan Volokopter.

Prototip 2013 yılında uzaktan kumandayla ilk defa uçurulmuştu ve şimdi de geliştirme ekibi önümüzde aylarda ilk insanlı uçuşu yapmak için çalışıyor.

Volokopter Uçan Araba Mıdır?

Bu Volokopter’le gelecekteki uçan arabalardan beklediğimiz birçok olası özellik de geliyor. Uçurulması kolay, dengeli ve 18 adet pervanesi sistem arızasına karşı bol miktarda yedek motor sunuyor. Araç herhangi bir piste gerek duymuyor ve bataryayla çalışması da özellikle yenilenebilir enerjiyle şarj etmeniz halinde hava kirliliğine neden olmadığı anlamına geliyor. Şunu kesin bir dille söylememiz gerekiyor ki bu bir uçan araba değildir çünkü bu aracı yerde kullanamıyorsunuz ama bu kimin umurunda ki? Uçuyor işte.

e-Volo ekibi bu ilk insanlı uçuş için çok sayıda yükseltme üzerine çalışıyor. Aracın yapısı ve mimarisi temelde 2013’tekinin aynısı ama iç aksamlar baştan sona yükseltilmiş durumda. CEO Alexander Zosel, “Yeni bir elektronik uçuş kumanda sistemi ve yeni bir batarya sistemi getiriyoruz,” diyor. “Kokpitimizde birçok yeni özellik mevcut. Sistemin kalbi konumundaki elektronik aksamlar tamamıyla yeni ve pervanelere daha çok güç gidiyor,” diye de ekliyor. Mevcut havacılık kurallarında hafif spor hava araçlarıyla ilgili bir kategori olmadığı için şirket kuralların güncellenmesi için Alman hükümetiyle birlikte çalışıyor. Zosel, “Bu süreç sertifikasyon süreciyle birlikte ilerliyor,” diyor.

Uçuş Süresi Şimdilik Çok Uzun Değil

İki koltuklu ilk tasarımda yaklaşık 20 ila 30 dakika uçuş süresine sahip batarya grupları kullanılıyor. Zosel bu batarya gruplarının spor uçuşları için belgeleneceğini ve bu hava araçlarını yaklaşık 340.000$’a satacaklarını belirtiyor. Kendisi uçuş süresini bir saatin üzerine çıkaracak bir hibrit güç sistemi üzerinde de çalışıyor. Fakat bu Zosel’in vizyonunun sadece başlangıcı. Zosel, “Amaç sadece eğlence değil, aynı zamanda birçok kişi için hareket etme şeklini de değiştirmek. Bunun yanında ulaşım ve iş yapma şekilleri de değişecek,” diyor.

Zosel aracın dört ila altı kişi kapasiteli ticari kullanım için daha büyük sürümlerini de hayal ediyor. Havacılık kurallarında böyle bir şeye izin verilecek değişiklikler yapılmayacak ama Zosel bu değişikliklerin önümüzdeki on yıl civarında yapılacağına inanıyor. “Yeni kurallar bu tür hava araçlarının satışını kolaylaştıracak ve bizim için gelecekte büyük bir pazar olacak,” diyor.

Zosel “hayalet modunda” oldukları için hava aracının yeni fotoğraflarını paylaşmayacak. Öte yandan insanlı ilk uçuşta e-Volo’nun içinden ve dışından videolarını çekip paylaşacağının sözünü veriyor. Zosel’in söylediğine göre bir hangarın içinde yapılan uzaktan kumandalı ilk uçuşun aksine bu seferki uçuş açık alanda yapılacak.

Zosel, önümüzdeki yaza kadar hava aracını dünyanın en büyük hava showu olan Wisconsin, Oshkosh’taki EAA AirVenture’a götürmeyi umuyor. “Bu benim hedefim. Bu benim hayalim,” diyor. Eğer bu hayalini gerçekleştirebilirse hepimiz arabalarımızı bırakıp gitmek istediğimiz yerlere Volokopter’le gidebiliriz.

Kategori:Science and Technology

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın